هنر رؤیابینی، نهمین کتاب از آثار کاستاندا منتشر شد... بیشتر بخوانید

چرخ زمان، دهمین کتاب از آثار کاستاندا منتشر شد...بیشتر بخوانید

هر فصل منتظر انتشار ترجمه‌ی یک کتاب تازه باشید. بیشتر بخوانید

کتاب پرواز شاهین، اثر جاودانه ی دافنه دوموریه در سال 1964 منتشر شد و اولین بار در سال 1363 به بازار کتاب ایران راه یافت و هرگز تجدید چاپ نشد.
سبک ادبی دافنه دوموریه، هر چه که باشد، این کتاب، کتاب پرواز است.

شاید از نظر بسیاری از منتقدین آثاری همچون ربکا، پرندگان یا سپر بلا در زمره ی بهترین آثار او قرار بگیرند،اما شخصاً بر این باورم پرواز شاهین اثری متفاوت و منحصر به فرد در آثار اوست. در زیرلایه ی این روایت ساده، پرسش ها و پاسخ هایی نهفته است که شاید در اولین برخورد قابل تشخیص نباشند. آنگونه که از نامه های دوموریه به جا مانده است، او ابتدا کتاب را "روزی که شاهین سقوط کرد" نامیده بود، اما درست پیش از انتشار کتاب نام آن را به "پرواز شاهین" تغییر داد و در واقع نامی ماندگار بر این اثر نهاد. پروازی از گذشته به حال و از حال به آینده.
داستان روایت سالهای پس از جنگ جهانی دوم است و در شهری در ایتالیا می گذرد. مرد جوانی که در دوران جنگ همراه با مادرش از شهر زادگاه گریخته، پس از فراز و نشیب بسیار دوباره به ایتالیا بازگشته است. بیست و دو سال از آن زمان گذشته و او در این مدت هرگز به زادگاهش نرفته است. حادثه ای باعث می شود او دوباره به روفانو شهر زادگاهش بازگردد و این بازگشت با اتفاقاتی مواجه می شود که او هرگز تصورش را نمی کند...
هر چند روفانو شهری حقیقی در ایتالیاست، اما روفانویی که دوموریه آن را به تصور کشیده، نسخه ی خیالی شهر اوربینو می باشد و این نکته در سایت بنیاد دوموریه نیز ذکر شده است. شهری با یک قصر باستانی به جا مانده از دوک های اوربینو، یا آنگونه که دوموریه خود در کتاب می گوید: "روفانو با هزاران نور چشمک زن، همچون قصری در آسمان پیش روی ما پدیدار شد. کلیسای جامع و برج ناقوس با هاله ای سفید از نورافکن ها بین دو ستیغ می-درخشیدند. کاخ دوک از شرق توسط ساختمان های دیگر پنهان شده بود، اما نور کمرنگ و محوی که در آسمان بود، حضور آن و دانشگاهِ پشت سرش را آشکار می کرد..."
از دیگر دستمایه های قابل توجه در این اثر، اشاره به روایات مهم انجیل همچون زنده شدن لازاروس توسط مسیح، وسوسه ی مسیح توسط شیطان، مصائب مسیح و در آمیختن آنها با فضای کلی داستان است.
در ادامه بخشی از کتاب آورده شده است:
"...تنها یک صندلی در اتاق وجود داشت، یک چهارپایه ی قرن پانزدهمی با پشتی باریک که معمولاً جلوی شومینه قرار داده می شد. یکی از محافظان جلو رفت و آن را در مرکز اتاق گذاشت. آلدو لبخند زد و با دستهایش علامت داد. همه روی زمین نشستند، برخی از ما به دیوار تکیه دادیم و برخی دیگر دور هم جمع شده و نزدیکتر به سخنران نشسته بودند. نور مشعل ها که هنوز هم روی سقف سایه افکنی می کردند، اکنون بیگانه تر از هر زمان دیگری بودند، زیرا سرها کنار هم توده شده و سایه هایی با اشکال غریب بر سقف می انداختند. اینکه چند نفر آنجا بودند، نمی توانستم بگویم. هشتاد نفر یا شاید صد نفر، شاید هم بیشتر. آلدو روی صندلی نشست، نور آتش می لرزید و دستان من نیز که با تلاشی زیاد سعی داشتم آنها را ساکت کنم.
او گفت: «این بهار، پانصد و بیست و پنج سال از زمانی که مردم روفانو دوک خودشون رو کشتن، میگذره. شما در کتاب های راهنما یا تاریخ رسمی هیچ چیزی در این مورد که اونها چطور دوک رو به کام مرگ کشوندن، پیدا نمی کنین. همونطور که می بینین، سانسور حتی در اون زمان مداخله کرد تا واقعیت رو پنهان کنه. قطعاً من دارم در مورد کلاودیو اولین دوک روفانو صحبت می کنم که به فالکون یا شاهین شهرت داره و مورد تنفر مردم بود، برای اینکه ازش می ترسیدن. اما اونها چرا ازش می ترسیدن؟ برای اینکه می تونست روح اونها رو بخونه. دروغ های ناچیز، فریب های کوچک و بی ارزش، و رقابت با هم درکسب و کار روزانه- برای اینکه تمام آنچه که اهالی روفانو بهش فکر می کردن، ثروتمند شدن به بهای گرسنگی کشیدن رعایا بود و همه ی اینها توسط فالکون سرزنش و محکوم می شد و حق همین بود. اونها هیچ چیزی از هنر، از فرهنگ درک نمی کردن و این زمانی بود که دورانی جدید در حال طلوع بود، دوران رنسانس. اسقف و کشیشانش با اشرافزاده ها و تاجران دست به یکی کرده بودن تا مردم رو در ناآگاهی نگه دارن. وضعیت رعیت ها چیزی کمی بهتر از وضع چهارپایان بود و مخالفانش با هر چه که در توان داشتن، با دوک مقابله می کردن و در کارش مانع می تراشیدن.
نیت دوک این بود که جوانانی شاخص رو در قصرش جمع کنه. تاریخچه ی خانوادگی اونها هیچ اهمیتی نداشت، اگه هوش و ذکاوت داشتن- اگه کسانی بودن که به واسطه ی شجاعت شخصی، زور بازو و سرسپردگی به هنر - در هر شاخه ای که می تونست اونها رو شکوفا کنه- تلاش می کردن، دوک اونها رو تبدیل به نخبگان عالم هنر می کرد. اگه بخواین می تونین اونها رو فناتیک تصور کنین اما اونها، کسانی بودن که مثل یک مشعل، یک شعله-ی آتش، برای هر قلمرو دوکی در کشور عمل می کردن. دوران سروری و حکمرانی هنر آغاز می شد، گالری ها با اشیاء زیبایی پر شدن که ارزش اونها بیشتر از صرافی ها بود و یک مجسمه ی کوچک برنزین، قیمتی بیشتر از یک بارِ لباس داشت. اون برای این هدف خراج هایی تعیین کرد که تاجرها از پرداختش ممانعت کردن. اون مسابقات سواران نیزه دار و نبرد شوالیه ها رو در قصرش برگزار می کرد تا بتونه درباریان خودش رو تعلیم بده و مردم به اون تهمت عیاشی و ولخرجی زدن.
پانصد و بیست و پنج سال گذشته و من معتقدم زمان این فرا رسیده تا دوک رو به شهرت سابق خودش برسونیم یا بهتر بگم، یادش رو گرامی بداریم. از اونجا که به خاطر نبودن رئیس دانشگاه، پروفسور بوتالی که همه ی ما احترام زیادی برای ایشون قائل هستیم، این مسئولیت به من واگذار شده تا فستیوال امسال رو برنامه ریزی کنم، تصمیم گرفتم بر علیه جریان این ادراک اشتباه از ارباب و سرور این شهر، طغیانی در روفانو ایجاد کنم. کلاودیو، اولین دوک که توسط همگان به نام فالکون یا شاهین شناخته میشه.»
او مکث کرد. این مکث را می شناختم..."

ترجمه ی این کتاب را در آستانه ی بهار 1394 به پایان رساندم، و اکنون آماده ی پرواز در آسمان کتاب است...

پرواز شاهین در 444 صفحه ی قطع رقعی همراه با تصاویر رنگی که مناسب داستان انتخاب کرده ام، توسط نشر وانیا به چاپ رسیده است. نسخه الکترونیک کتاب نیز در کتابراه و طاقچه موجود است. برای اطلاعات بیشتر جهت دانلود کتاب به بخش «خرید کتاب» مراجعه نمایید.

غزال رمضانی، بهار یشمین 1394

دیدگاه‌ها   

AMIR
+1 #3 AMIR 1394-04-24 00:57
کتاب جالبی بهنظر میرسه. دوست دارم زودتر بخونمش...
نقل قول کردن
کهکشان نورد
+2 #2 کهکشان نورد 1394-04-19 21:05
متشکرم فریبرز عزیز، دوستان من همه بی نظیر هستن...در مورد کتاب هم به زودی اعلام میشه...
نقل قول کردن
فریبرز
+4 #1 فریبرز 1394-04-19 10:52
بابت انتشار کتاب جدیدتون بهتون تبریک میگم کهکشان نورد بینظیر! تولدتون هم مبارک باشه! :) چطور میشه کتاب رو تهیه کرد خانم رمضانی؟
you are wonderful as always!
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه